Aukos sindromas: 14 diena

Vienas iš efektyvių būdų įveikti prisiimtą aukos poziciją yra atleisti sau už tai, kas nutiko. Atleidimas gali būti skirtas ir tai traumuojančiai situacijai, kuri susiklostė ir atvedė į aukos poziciją.

Tai niekaip nėra paprastas sprendimas, ir tikrai neužtenka sau mintyse pasakyti “aš atleidžiu”. Atleisti čia reiškia įsitikinti, patikėti, kad kaltės yra nedaug, kad ne vien aukai ji tenka, kad buvo padaryta geriausia, kas galėjo būti padaryta. Taip pat pripažinti, kad toje situacijoje nebuvo visagališkos kontrolės ir galimybės situaciją pakeisti.

Aukos sindromas: 13 diena

Reali trauma, manipuliacija ar prievarta gali pastūmėti žmogų į aukos poziciją, ir žmogus gali ten “strigti”, negalėdamas išspręsti kylančio bejėgiškumo, pasyvumo, jausmo, kad nieko nekontroliuoja, pesimizmo, negatyvių minčių, kaltės, gėdos ir depresijos. Tai nėra sąmoningai ir piktybiškai užimama pozicija tik todėl, kad taip patogu. Tam, kad žmogaus požiūris į save patį pasikeistų, reikia daug ir nuoseklaus darbo įtikinant, kad aplinka nebėra tokia grėsminga, kokia buvo tuomet, kai buvo sukurta ši savigynai skirta rolė. Net kai racionaliame lygyje “viskas aišku”, emociškai patikėti ir atsipalaiduoti trunka laiko ir reikalauja pakartotinių pastangų.