Aukos sindromas: 6 diena

Ar žmogus yra objektyviai aukos pozicijoje, ar tik stengiasi ją užimti, jis visų pirma tikisi iš aplinkos empatijos, paguodos ir palaikymo. Žmonės, kurie tyčia užima aukos poziciją, taip pat siekia kito tikslo – bet kokiu atveju nusiimti nuo savęs kaltę. Ar kaltė situacijoje yra tikra, ar netikra, jau visai kitas klausimas. Tačiau labai dažnai šie du dalykai apjungiami į vieną – auka negali būti kalta. Todėl jeigu esu auka, tai mano kaltės čia nėra.

Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad dauguma konfliktų yra tokia, kur abi pusės turi aiškų savo indėlį į susidariusią padėtį, todėl abi laikytinos kaltomis, ir nė viena negali užimti aukos pozicijos. Labai jau mažai mūsų gyvenime situacijų, kur visiškai nieko negalime kontroliuoti…

Aukos sindromas: 5 diena

Nereikėtų galvoti, kad nebūna objektyvių aukos pozicijų. Kartais tikrai susiklosto taip, kad žmogus niekaip negalėjo sukontroliuoti sąlygų, kurios atvedė jį ar ją į poziciją, kurioje negali nieko pakeisti ir patiria skriaudą ar žalą.

Kai kalbam apie ligotą aukos poziciją, kalbam apie tai, kad žmogus arba galėjo sukontroliuoti sąlygas, gali nedelsdamas pakeisti sąlygas taip, kad nebepatirtų skriaudos ar žalos (bet to nedaro) arba tendencingai, neobjektyviai ar neteisingai vertina tai, kas vyksta, kaip skriaudą ar žalą sau.