Smegenys: mes jas ar jos mus? 30 diena

Na, dar filosofinių galvosūkių 🙂 O kas jeigu nieko daugiau nėra, tik smegenys, kurios savo patogumui sukuria “aš”, bet iš tiesų mes tapatinamės su neteisinga šios akistatos puse ir piktinamės, kodėl mus kažkas kontroliuoja – kai iš tiesų mes esame smegenys, kurios savo patogumui turi ir savo patirčių ir ląstelių junginiui skirtą terminą?…

Smegenys: mes jas ar jos mus? 29 diena

Šis klausimas, ko gero, nėra vienintelis savo grupėje. Panašiai galėtume klausti, kai vairuojame automobilį – ar mes svarbesni, ar automobilis? Taip, mes sukiojame vairą, bet mes nevaldome automobilio variklio tiesiogiai, jis veikia taip, kaip yra sukonstruotas. Ar automobilis mus veža, ar mes priverčiame automobilį važiuoti?

Kodėl taip sunku priimti schemą, kuri apima bendradarbiavimą, dviejų veiksnių tarpusavio poveikį vienas kitam, siekiant bendro rezultato? Galvoju, gal kasdien dažniau apie tai galvojant, ir pasaulis būtų geresnis – kai nebūtinai reikėtų išsirinkti, kas čia viską kontroliuoja?…

Smegenys: mes jas ar jos mus? 28 diena

Daug dalykų, kurie mums atrodo yra kontroliuojami sprendimai, iš tiesų yra lyg automatizuoti susiformavusių neuroninių takelių, įpročių, nuostatų, įsitikinimų, stereotipų ar kitų dalykų. Mums gali atrodyti , kad mes nedarome sprendimo – nes iš tiesų beveik sprendimo ir nedarome, tik kartojame jau seniai padarytą sprendimą. Gali susidaryti įspūdis, kad sprendimą daro kažkas kitas. Nesunku įsitikinti, kad nieko kito nėra, tada ir norisi atskirti, tarkim, smegenis, kurios galėtų daryti šį sprendimą. Bet iš tiesų tai vienas iš būdų, kuriais palengviname sau gyvenimą – pernaudojame jau kartą suveikusius sprendimus, kuriuos, kaip bebūtų, padarėme patys.

Smegenys: mes jas ar jos mus? 27 diena

Dar vienas įdomus aspektas – smegenyse veikia daug autonominių, nevalingų procesų. Kadangi negalime pasistengti ir nudžiugti arba nuliūsti (taip, kaip galime pakelti ranką arba išsižioti), tai mums susidaro įspūdis, kad yra kažkas kitas, kas tuos procesus valdo. Tačiau tas “kažkas kitas” nėra tikresnis už tai, kas įžiebia saulę ar stumia debesis per dangų. Mes vis bandome paaiškinti aplinką žmogiškomis sąvokomis, ir dažnai sunku persijungti į labiau fizikinį-cheminį-biologinį matymą. Skruzdėlės stato skruzdėlynus be projektų vadovų, Mėnulis sukasi niekieno nejudinamas, o smegenys palaiko visokiausius procesus be jokio vidinio piktojo ar gerojo demono.

Smegenys: mes jas ar jos mus? 26 diena

Šiandien klausiausi podcasto apie narkotinių medžiagų naudojimą neurologijos tyrimuose (žinau!), ir ten nuskambėjo kita įdomi mintis, man regis susijusi ir su šia tema. Suvokdami pasaulį, mes vis ieškome ribų, kontūrų, pradžių ir pabaigų, kažkokio apibrėžtumo. Kitaip visas pažinimas baigtųsi viena išvada – mes plaukiame vienalytėje ir begalinėje energijos jūroje. Net ne taip. Mes esame jūra.

Riba tarp “aš” ir “ne aš” irgi yra riba. Ir kad jau taip sunku suprasti, kur “aš” prasideda ir baigiasi, tai sunku ir patikėti, kad ten neslypi skeletai ir demonai. Nes nesimato. Nes nesuprantama. Bet gal gera proga pakartoti, kad ta prasme, kuria mums tai svarbu suprasti – mes esame viena sistema.

Smegenys: mes jas ar jos mus? 25 diena

Jei galvosime apie pasąmonę, tai galbūt ir galėtume įžvelgti, iš kur kyla mintis apie tai, kad smegenys mus valdo. Tai kasdieniam mąstymui neprieinama sritis,, taip dažnai vaizduojama kaip šešėlis, rūsys, povandeninė dalis – lyg ir negatyviai. Gal iš čia ir kyla mintis apie grėsmę, ir apie tai, kad nesinori būti kontroliuojamam nematomų dalykų. Bet aš vis galvoju, kad gražiausios gėlės auga remdamosi šaknimis į nepermatomą žemę. Ir nemato dėl to bėdų. Ir neskirsto savęs š požeminę ir antžeminę dalį, ir negalvoja kuri kurią kontroliuoja.

Bent jau man taip atrodo.

Smegenys: mes jas ar jos mus? 24 diena

Toks reiškinys, kaip altruizmas, negali egzistuoti be sąvokos “aš”. Kad kažko savo atsisakyčiau, visų pirma turi būti “aš”. Tam mes turime suvokti, kad išorinis veiksmas bus nukreiptas ne atgal į mus – ir tai, kad tai gal ir nėra naudinga šią sekundę, bet bus naudinga iš esmės, ir kad tai jau pasiteisino praeityje ne tik mūsų gyvenime, bet ir daugybei kartų prieš mus. Tam reikia žinių, apibendrinimų, įsitikinimų – tai ir yra, ir nėra savanaudis elgesys, kuriam reikia savikontrolės, savęs suvokim -tačiau tai vis dar nereiškia, kad kažkas yra valdomas. Mano akimis, tai greičiau “savivalda”.

Smegenys: mes jas ar jos mus? 23 diena

Dar viena priežastis, dėl kurios galimai vis grįžtame prie klausimo, ar mes valdome smegenis, ar jos mus – mums taip svarbi asmeninės laisvės sąvoka. Mes ją stipriai branginame, ir vos tik kilus įtarimui, kad čia ne mes taip nusprendėme daryti, bet mus kažkas privertė, iš karto imamės kaltinti tą kažką kitą.

Tuo būdu gal net atskiriame, atidalijame savo dalį, kuri priėmė mums po to nebepatinkantį sprendimą. Tik tam, kad ant tos dalies galėtume suversti kaltę. Kad būtų kažkas, kam mes neva negalime pasipriešinti. Nors realiai visą laiką ten nebuvo nieko daugiau, tik tas pats vienas “aš”…

Smegenys: mes jas ar jos mus? 22 diena

Įdomus faktas – meditacijos metu aktyvesnėmis tampa tos pačios smegenų sritys, kurios yra atsakingos už savęs suvokimą. Vadinasi, meditacija yra lyg ir būdas pažiūrėti į save, kaip tai fiziškai neatrodytų neįmanoma – bet smegenys turi slaptas dureles, per kurias galima ten patekti.

Smegenys: mes jas ar jos mus? 21 diena

Viena iš įdomių teorijų, aiškinanti, kodėl mums reikia savęs suvokimo sako, kad taip mes užsitikriname savęs suvokimą. Mes apibendriname savo asmeninę patirtį, mus ištikusius pojūčius, kas mums asmeniškai yra naudinga ir grėsminga. Be savęs suvokimo tai būtų neįmanoma. O savisauga – labai gilus ir labai pirmykštis instinktas. Kas kelia kitą įdomią mintį – tada iš esmės visi gyvūnai turi “aš” sąvoką, net jei mes nesugebame to suprasti.