Nerimas ir ateities baimė. 5 diena

Nuolatinis galvojimas apie “kas jeigu” išlaiko dėmesį, fiksuotą į nerimastingų scenarijų vystymą (dažniausiai neplanuojant produktyvaus jų sprendimo). To paties dėmesio mes negalime skirti dabarčiai, kuri dažniausiai nėra nei tokia grėsminga, nei tokia nelaiminga. į įvariius dabarties įvykius reaguojame tokiame, kontekste, kuriame praleidžiame daugiausiai laiko – nerimastingos ateities kontekste. O tai jau yra santykinai ramiai ir laimingai realybei neadekvati reakcija.

Tačiau bandymas nesijaudinti nėra toks jau paprastas uždavinys. Nerimastingų minčių tiesiog nutildyti neišeina, jos gimsta spontaniškai, o aktyvus bandymas jas slopinti dažniausiai jas tik skatina. Toliau patyrinėsim, ką galima daryti.

Nerimas ir ateities baimė. 4 diena

Nerimaujant dėl ateities, visų klausimų karalius yra “kas. jeigu?”.

Čia siūlau trumpam sustoti, ir užrašyti tiek daug klausimų, kiek tik galite. KLausimų, kurie prasidėtų “kas, jeigu”, ir jums keltų nerimą, mažą ar didžiulį. Jei pavyksta, šalia pažymėkite ir savo atsakymą – “tada…”. pastebėkite, kiek atsakymų baigaisi konkrečiais veiksmais, o kiek – tik dar stipresniu emociniu vertinimu, tokiu kaip “tada man bus šakutės”.