Valia ir jos ugdymas. 27 diena.

Taip pat puikiai tinka nuolat tikrinti savo galimybių ribas: reguliariai iškišti nosį lauk iš savo komforto zonos, neužmiršti praktikuoti atjautą sau pačiam (o ne spausti, susiimti, prisiversti ar panašiai save bausti) ir išmokti priimti kitų žmonių pagalbą, jei dar to nedarote.

Valia ir jos ugdymas. 26 diena

Jau aptarėme, kad valios ir savikontrolės apibrėžimai labai persipynę. Savikontrolės ugdymui labai tinka tokios praktikos: nustatyti konkrečius ir konkrečius tikslus, didelius uždavinius skaidyti į mažesnes užduotis, taip pat apsvarstyti darbą su psichinės sveikatos specialistu (psichologu, terapeutu, koučeriu ar kitu šioje srityje dirbančiu profesionalu) ir ugdyti pasirinktų jums svarbių įpročių sąrašą.

Valia ir jos ugdymas: 25 diena.

Stipri valia remiasi į stiprią psichiką. Psichikai stiprinti labai gerai tinka meditacijos praktika (išsirinkite kokią tik norite, nuo meditacijos vaikštant iki meditacijos negalvojant), pakankamas ir kokybiškas miegas (tai ypač svarbus procesas, tai nėra “tik” miegas ir nieko neveikimas!). Pagalvokite, kokie išoriniai “skaičiuokliai” (tokie, kaip prieš tai minėtos sąvaržėlės) jums gali padėti.

Valia ir jos ugdymas: 24 diena

Gražus ir, regimai, valią stiprinantis pavyzdys, aprašytas knygoje “Atominiai įpročiai”. Jaunas pardavimų skyriaus darbuotojas kiekvieną dieną pradėdavo su dviem indais ant stalo – vienas buvo tuščias, kitame buvo 120 sąvaržėlių. Po kiekvieno skambučio jis išimdavo vieną sąvaržėlę ir perkeldavo į tuščią indą. Jis nesustodavo, kol nesibaigdavo sąvaržėlės. Jis tapo labai sėkmingu, bet moralas, matyt ne tame. Kas sakė, kad valia negali būti išorinių priemonių padedami veiksmai?… Gali.

Valia ir jos ugdymas. 23 diena

Vienokio ar kitokio “tikėjimo” pasekmės yra platesnės, nei “tik” valia. Studentai, kurie išklausė paskaitą apie tai, jog valia yra neribota, taip pat patyrė mažiau streso, buvo geresnės nuotaikos, produktyviau paskirstė savo resursus, todėl jiems geriau sekėsi.

Valia ir jos ugdymas. 22 diena.

Įdomus tyrimas: jei tikime, kad valios turime be galo daug, tiek kiek reikia – pasiekiame aukštesnių rezultatų negu tuomet, kai esame įsitikinę, kad turim tik kažkokį iš anksto apibrėžtą valios kiekį.

Jeigu nepavyksta taip “imti ir patikėti” – pabandykite įrodyti, iš kur tai žinote? Koks rodiklis jums tai rodo? Ar nuovargis, neviltis, nesėkmė ar dar kažkas kitas jums yra įrodymas, kad neturite valios? Ar tik išmokote tai pavadinti tokiu vardu?…