Valia ir jos ugdymas. 2 diena

Valingas veiksmų stabdymas ir valingas veiksmų atlikimas smegenyse iš tiesų yra dvi skirtingos funkcijos. Jei norime geriau suprasti, kaip valia veikia, šį skirtumą suprasti labai. svarbu.

Valingas veiksmų stabdymas yra savikontrolė. Tai slopinanti funkcija, visų pirma patarnaujama kaktinėje smegenų skiltyje. Save stabdyti mes išmokstame tada, kai susilaikymas nuo veiksmo duoda teigiamų rezultatų – išvengiame grėsmės arba sulaukiame apdvanojimo. Tarkim, nustojame žiūrėti filmus vakarais, ir pradedame išsimiegoti. Tačiau kiekvienas pokytis (o veiksmų stabdymas greičiausiai bus pokytis lyginant su prieš tai buvusiais veiksmais) atneša ir diskomfortą, nes mes labai, labai mėgstame savo komforto zoną ir savo įpročius. Ir tai nereiškia, kad valia neveikia – tai reiškia, kad šiam veiksmui gimsta ir atoveiksmis.

Valia ir jos ugdymas. 1 diena

Žiūrint į tai, kokia lengva ranka mes šį terminą naudojame – ir kiek įvairių atspalvių šis terminas turi, man visų pirma norisi jš sugrupuoti šalia “teisybės” ir “meilės”, ten kur guldome visus pasaulio platumo žodžius.

Valia yra ta paslaptinga galia, kuri padeda daryti dalykus, kai kažkokių kitokių, įprastinių jėgų nebeturime. Valia yra pasirinkimo laisvė. Valia yra sąmoningas sprendimas. Valia yra savikontrolė… Kas tik valia nėra. Ir, kas dar blogiau, man atrodo, kad tai nėra reikšmių rinkinys – kiekvienai situacijai pasirenkame vis kitokį valios aspektą.