Psichosomatika: 12 diena

Vienas iš svarbiausių žingsnių, išgirdus apie psichosomatines įvairių būsenų priežastis – neužsibūti ties mintimi, kad tai yra gėda, tai “tik galvoje”, kad “reikia susiimti”, ar panašiai. Emocinė įtampa yra lygiai tokia pat pagrįsta negalavimo priežastis, kaip ir peršalimas ar infekcija. Klauskit patarimo savo šeimos gydytojo, kreipkitės į psichinės sveikatos specialistus, tačiau nepalikti savo būsenos laikui. Negydoma priežastis gali nepraeiti – ir tai galioja ir fiziologinėms, ir psichologinėms priežastims. Tai nėra menkesnė priežastis. Tai nėra kaip nors netikra priežastis. Ir tai jau tikrai nėra gėda – nebent jums gėda ir peršalti, ir nusibrozdinti nukritus, ir apsinuodyti. Greičiausiai ne.

Psichosomatika: 11 diena

Kas padeda mažinti psichosomatinius simptomus? Žinoma, labiausiai padeda spręsti tas priežastis, kurios konkrečiam žmogui kelia stresą. Tačiau tai dažnai būna paslėpta, ir neakivaizdu. Todėl visai yra prasmės imtis bendrų streso mažinimo būdų, ir atsakymo ieškoti jau ramesnėje būsenoje.

Su bendrais būdais nieko nenustebinsiu, tačiau tik dėl to, kad dažnai girdime ir nedažnai vykdome – dar nėra priežastis nedaryti ir toliau. Padeda realistiškas klausimų skirstymas į “galiu pakeisti” ir “negaliu pakeisti”, reguliarus fizinis aktyvumas, pakankamas miegas, dienoraštis savo kasdienei būsenai atspindėti (nepamirštant pozityvių dienos įvykių ar minčių), psichoaktyvių medžiagų (įskaitant alkoholį, kofeiną, nikotiną, energetinius gėrimus) ribojimas, sveika mityba ir normalus svoris, meditacija ar progresinė raumenų relaksacija, artimųjų parama ir spaudimo sau kontrolė.