Pažadai ir įsipareigojimai. 4 diena

Pažadai yra populiarus manipuliavimo įrankis, ypač, kai kalboje įpinami absoliučias situacijas apibūdinantys žodžiai. Man labia peršasi pavyzdys “pažadėk, kad niekada nepyksi ant manęs”, ar labiau romantinis “pažadėk, kad visada mane mylėsi”. Pažadėti atrodo paprasta ir labai miela, bet išlaikyti tokių pažadų neįmanoma, ir tai labai derlinga dirva ateities priekaištams.

Pažadai ir įsipareigojimai. 3 diena

Suformavus pažadą apie ateities veiksmą, šis veiksmas tampa realesnis, apčiuopiamesnis, dėl to didėja tikimybė jį atlikti – kitaip tariant, todėl jis stipriau motyvuoja. Tyrimai sako, jog žmonės, kurie žada “Kai bus laikas A, būsiu B vietoj ir darysiu C veiksmą”, gerokai dažniau taip ir padaro, nei žmonės, kurie tik išreiškia norą “kada nors pabandyti C”.

Pažadai ir įsipareigojimai. 2 diena

Be jokios abejonės, vienas svarbiausių pažado aspektų yra tai, ar jo laikomės. Jei laikomės savo duotų pažadų, stiprėja jausmas, tjog esame sąžiningi, savivertė ir pasitikėjimas savimi. Ištesėjus duotą pažadą, smegenyse akyvesnės tampa sritys, atsakingos už apdovanojimą. Sulaužius duotą pažadą, tenka patirti savigraužą, kaltę, gėdą, apninka kognityvinis disonansas.

Pažadai ir įsipareigojimai. 1 diena

Pažadas – kitiems ar sau įgarsintas ketinimas, ryžtas pasielgti nurodytu konkrečiu būdu, kartais nurodytu laiku ar su kitomis detalėmis. Manoma, kad pažadai yra labai svarbi visuomenės darnumo dalis, leidžianti planuoti bendrą veiklą ateityje. Be pažadų net veikti dviese gali būti sudėtinga, nekalbant apie didesnes grupes. Išsakydami ketinimą veikti kartu, demonstruojame pasirengimą bendradarbiauti ir patikimumą.